De danske Nordic Startup Awards finalister er fundet

Tidligere i denne uge interviewede vi Kim Balle, der er co-founder af Nordic Startup Awards. Han har en klar vision, nemlig at samle alle de nordiske lande i en samlet konkurrence for at skabe en nordisk iværksætterånd. Tidligere i dag blev de svenske og norske finalister offentliggjort, og i dette sekund er der blevet sat navn på de danske.

Startup of the Year
Trustpilot
Falcon Social
Tradeshift
Vivino
AirHelp

Founder of the Year
Christian Laang (Tradeshift)
Søren Halskov Nissen (Drivr)
Peter Mühlmann (Trustpilot)
Henrik Zillmer (AirHelp)
Rasmus Makwarth (Opbeat)

Best Investor
Jesper Buch
Allan Rasmussen (Capnova)
SEED capital
Thor Angelo (CodersTrust)
Nikolaj Højer Nielsen

Best Service Provider
Startup Bootcamp
Scion DTU
Billy Billing
Copenhagen School of Entrepreneurship
Nest (The Nordics first co-living space for entrepreneurs)

Developer Hero
Kasper Tornøe, Swipes
Nick Bruun (Lead developer Iconfinder)
Attila Sükösd (CTO Airtame)
Kasper Tidemand (Meeho)
Jonas Bruun Nielsen, Autouncle

Best Newcomer
Airtame
Coders Trust
FitBay
Swipes
MeeWallet

Startup Journalist
Neil Murray – (The Nordic Web)
Kasper Villium Jensen – (Computer World)
Jonatan Rying Larsen (Børsen)
Daniel Laursen (Trendsonline)

Følgende finalister er kommet gennem nåleøjet i de andre nordiske lande:

Sverige

Best Service Provider:
StockholmTeCh meetup
SUP46, Start-Up People of Sweden
Young Entrepreneurs of Sweden
Bonnier Accelerator
FundedbyMe

Best Investor:
STING
Henrik Torstensson
Creandum
Hampus Jakobsson
Almi

Best Startup Journalist:
Marwan Ayache
Karsten Deppert
Ola Eriksson
Josefin Jakobsson
James Pember

Developer of the Year:
Iris Classon
Markus Persson
Daniel Marklund
Per Jonsson
Dimitrij Aleshkov

Founder of the Year :
Hampus Jakobsson
Alan Mamedi & Nami Zarringhalam
Daniel Marklund
Carl Waldekranz
Caroline Walerud

Best Newcomer:
Shapeupclub
Vint
Jumpstarter
TINK
Brisk.io

Startup of the Year:
iZettle
Truecaller
Tictail
narrative
PagePicnic

 

Norge

NTNU’s Entreprenørskole
STARTUPLAB
Innovation House Silicon Valley
by:Larm Interactive
Conta Systemer AS

Best Investor:
betaFACTORY
FoundersFund
Northzone
Arne Græe
Springfondet

Best Startup Journalist:
David Nikel
Øystein Aldridge from Aftenposten
Edvard Nore
Marie Amelie from Teknisk Ukeblad
Sigvald Sveinbjørnsson from Bergens Tidende

Developer of the Year:
Jens Dyvik
Wilhelm Joys Andersen
Håkon Bertheussen
Arif Shafique
Marit Rødevand

Founder of the Year:
Anne Dubrau
Leo Gasteen
Max Gouchan
Halvor Gregusson
Erling Løken Andersen

Best Newcomer:
feat.fm
Blink
Edgefolio
Wonderloop
appear.in

Startup of the Year:
Dirtybit
Kahoot
Highsoft
Xeneta
mCASH

Opdateret 8.47

Skrevet af
Top