Arkiver

Nyheder

App-virksomheden Tonsser​ ​satser​ ​stort​ ​på​ ​fodboldklubber

Den​ ​danske​ ​appvirksomhed​ ​Tonsser​ ​er​ ​Europas​ ​førende​ ​app​ ​for​ ​fodboldspillere -​ ​men​ ​nu skal​ ​en​ ​ny​ ​stor​ ​satsning​ ​også​ ​give​ ​klubberne​ ​adgang​ ​til​ ​platformen.

Appen​ ​Tonsser​ ​er​ ​for​ ​fodboldspillere​ ​store​ ​som​ ​små,​ ​men​ ​nu​ ​får​ ​klubberne​ ​også​ ​adgang​ ​til platformen.​ ​Det​ ​er​ ​en​ ​større​ ​satsning​ ​der​ ​er​ ​udviklet​ ​ud​ ​fra​ ​møder​ ​med​ ​europæiske​ ​storklubber som​ ​Borussia​ ​Dortmund,​ ​Chelsea,​ ​Arsena​ ​og​ ​Manchester​ ​United.

Indtil​ ​videre​ ​er​ ​appen​ ​downloadet​ ​400.000​ ​gange.​ ​Den​ ​primære​ ​målgruppe​ ​er​ ​11-19-årige,​ ​som ikke​ ​kun​ ​benytter​ ​appen​ ​som​ ​en​ ​social​ ​platform,​ ​hvor​ ​man​ ​kan​ ​måle​ ​sig​ ​med​ ​sine holdkammerater​ ​og​ ​modstandere,​ ​men​ ​også​ ​et​ ​træningsplatform,​ ​hvor​ ​de​ ​kan​ ​opbygge​ ​deres egen​ ​fodboldidentitet,​ ​få​ ​råd​ ​og​ ​vejledning​ ​til​ ​deres​ ​træning​ ​samt​ ​følge​ ​deres​ ​udvikling.​ ​For nyligt​ ​lancerede​ ​den​ ​danske​ ​samarbejder​ ​med​ ​de​ ​globale​ ​brands​ ​Nike​ ​og​ ​Unisport,​ ​og​ ​nu​ ​er turen​ ​kommet​ ​til​ ​klubberne.

Mangfoldig​ ​gruppe​ ​af​ ​klubber​ ​bydes​ ​velkommen

For​ ​at​ ​klubberne​ ​kan​ ​benytte​ ​Tonsser​ ​skal​ ​de​ ​ansøge​ ​om​ ​adgang,​ ​men​ ​når​ ​den​ ​er​ ​givet​ ​får​ ​de adgang​ ​til​ ​​Tonsser​ ​Academy​,​ ​som​ ​giver​ ​klubben​ ​et​ ​statistisk​ ​overblik​ ​over​ ​alle​ ​dens​ ​spillere,​ ​der bruger​ ​Tonsser.​ ​Dette​ ​overblik​ ​vil​ ​både​ ​trænere​ ​og​ ​andre​ ​relevante​ ​personer​ ​have​ ​adgang​ ​til,​ ​og de​ ​vil​ ​dermed​ ​også​ ​få​ ​muligheden​ ​for​ ​at​ ​følge​ ​deres​ ​spilleres​ ​udvikling.

“Langt​ ​de​ ​fleste​ ​klubber​ ​kæmper​ ​med​ ​ressourcerne.​ ​Derfor​ ​er​ ​det​ ​en​ ​fornøjelse,​ ​at​ ​Tonsser​ ​har fundet​ ​en​ ​model,​ ​hvor​ ​trænere​ ​og​ ​klub,​ ​uanset​ ​niveau​ ​og​ ​størrelse,​ ​får​ ​data​ ​leveret​ ​uden​ ​at​ ​røre en​ ​finger​ ​og​ ​dermed​ ​kan​ ​bidrage​ ​til,​ ​at​ ​klubberne​ ​kan​ ​spare​ ​tid​ ​og​ ​træffe​ ​bedre​ ​beslutninger​ ​ved hjælp​ ​af​ ​data”,​ ​forklarer​ ​CEO​ ​hos​ ​Tonsser,​ ​Peter​ ​Holm.

En​ ​af​ ​de​ ​første​ ​klubber​ ​til​ ​at​ ​komme​ ​på​ ​Tonsser​ ​er​ ​HB​ ​Køge,​ ​som​ ​er​ ​en​ ​af​ ​de​ ​førende​ ​klubber​ ​i dansk​ ​talentudvikling,​ ​selvom​ ​de​ ​til​ ​daglig​ ​hører​ ​til​ ​i​ ​1.​ ​Division.

”Tonsser​ ​er​ ​for​ ​os​ ​en​ ​fantastisk​ ​samarbejdspartner,​ ​der​ ​er​ ​med​ ​til​ ​at​ ​inspirere​ ​og​ ​udvikle​ ​unge spillere,​ ​præcis​ ​som​ ​vi​ ​selv​ ​driver​ ​HB​ ​Køge​ ​som​ ​fodboldklub.​ ​Tonsser​ ​skaber​ ​mulighed​ ​for​ ​at drømme,​ ​og​ ​drømme​ ​kommer​ ​til​ ​virkelighed​ ​gennem​ ​træning​ ​og​ ​hårdt​ ​arbejde.​ ​Tonsser​ ​gør fodbolden​ ​målbart​ ​for​ ​spillere​ ​helt​ ​ud​ ​til​ ​de​ ​ydre​ ​lokalområder,​ ​det​ ​sikrer​ ​ikke​ ​bare​ ​os,​ ​men​ ​hele fodbold​ ​Danmark​ ​at​ ​ingen​ ​talenter​ ​går​ ​til​ ​spilde.”​ ​fortæller​ ​Per​ ​Rud,​ ​Direktør,​ ​om​ ​hvorfor​ ​de​ ​nu​ ​er på​ ​Tonsser.

Dertil​ ​vil​ ​Tonsser​ ​hjælpe​ ​klubber​ ​med​ ​at​ ​gøre​ ​sig​ ​attraktive​ ​overfor​ ​den​ ​næste​ ​generation​ ​af unge​ ​spillere​ ​med​ ​egen​ ​klubside​ ​på​ ​app’en.

Samtidigt​ ​vil​ ​Tonsser​ ​forsøge​ ​at​ ​hjælpe​ ​samarbejdsklubberne​ ​med​ ​at​ ​blive​ ​attraktive​ ​overfor kommende​ ​spillere.​ ​Klubberne​ ​vil​ ​således​ ​få​ ​adgang​ ​til​ ​deres​ ​egen​ ​brandprofil​ ​på​ ​appen.

“I​ ​dagens​ ​fodbold​ ​er​ ​klubbens​ ​brand​ ​det​ ​vigtigste,​ ​når​ ​det​ ​kommer​ ​til​ ​at​ ​tiltrække​ ​spillere​ ​-​ ​både hvad​ ​angår​ ​værdier,​ ​måden​ ​man​ ​udvikler​ ​spillere​ ​på,​ ​om​ ​man​ ​giver​ ​unge​ ​chancen,​ ​hvordan man​ ​træner,​ ​klubbens​ ​ambitioner​ ​og​ ​så​ ​videre.​ ​Vi​ ​forbinder​ ​nu​ ​klubber​ ​og​ ​spillere​ ​-​ ​og​ ​giver begge​ ​et​ ​digitalt​ ​udstillingsvindue​ ​og​ ​mulighed​ ​for​ ​at​ ​mødes.”

Samtidigt​ ​åbnes​ ​der​ ​for​ ​klubber​ ​i​ ​Frankrig,​ ​hvor​ ​der​ ​Tonsser​ ​har​ ​er​ ​over​ ​200.000​ ​brugere. Senere​ ​følger​ ​klubber​ ​i​ ​Norge,​ ​Sverige​ ​og​ ​Tyskland.

Dansk​ ​toptræner​ ​skal​ ​være​ ​med​ ​til​ ​at​ ​udvikle​ ​Tonsser

Foruden​ ​adgang​ ​til​ ​klubberne,​ ​bliver​ ​der​ ​også​ ​inden​ ​årets​ ​udgang​ ​åbnet​ ​op​ ​for​ ​trænere. Ligesom​ ​Tonsser​ ​har​ ​benyttet​ ​europæiske​ ​topklubber​ ​til​ ​at​ ​udvikle​ ​klubproduktet,​ ​vil​ ​der​ ​også blive​ ​benyttet​ ​trænere​ ​til​ ​at​ ​udvikle​ ​trænersatsningen.​ ​Således​ ​har​ ​Tonsser​ ​tilknyttet​ ​den​ ​danske succestræner​ ​Mads​ ​Davidsen​ ​til​ ​et​ ​nyoprettet​ ​football​ ​advisory​ ​board.​ ​Mads​ ​Davidsen​ ​er​ ​til daglig​ ​teknisk​ ​direktør​ ​i​ ​den​ ​storsatsende​ ​kinesiske​ ​fodboldklub​ ​Shanghai​ ​SIPG,​ ​men​ ​fremover skal​ ​han​ ​også​ ​hjælpe​ ​fodboldappen​ ​med​ ​sparring​ ​og​ ​udvikling​ ​af​ ​forskellige​ ​produkter.

“Mads​ ​og​ ​Tonsser​ ​deler​ ​synspunkter​ ​i​ ​forhold​ ​til​ ​talentudvikling​ ​og​ ​hvor​ ​vigtigt​ ​det​ ​er​ ​og​ ​ikke mindst​ ​bliver​ ​at​ ​inspirere,​ ​motivere​ ​og​ ​interagere​ ​med​ ​den​ ​nuværende​ ​og​ ​næste​ ​generation​ ​af unge​ ​fodboldspillere.​ ​Derudover​ ​er​ ​Mads​ ​en​ ​fremragende​ ​og​ ​visionær​ ​træner,​ ​der​ ​har​ ​store ambitioner​ ​for​ ​sig​ ​selv​ ​og​ ​fremtidens​ ​fodbold​ ​-​ ​ligesom​ ​Tonsser.​ ​Derfor​ ​er​ ​vi​ ​sikre​ ​på,​ ​at​ ​vi​ ​bliver et​ ​godt​ ​match​ ​for​ ​hinanden​ ​og​ ​Tonssers​ ​brugere.”​ ​fortæller​ ​Peter​ ​Holm.

I​ ​Tonssers​ ​advisory​ ​board​ ​er​ ​det​ ​planen,​ ​at​ ​Mads​ ​Davidsen​ ​kommer​ ​til​ ​at​ ​få​ ​selskab​ ​af internationale​ ​profiler​ ​fra​ ​fodboldverden.​ ​Her​ ​skal​ ​de​ ​hjælpe​ ​Tonsser​ ​med​ ​at​ ​udvikle​ ​produkter​ ​af høj​ ​kvalitet.

“Tonsser​ ​har​ ​de​ ​rigtige​ ​visioner​ ​og​ ​proaktive​ ​mindset,​ ​som​ ​skal​ ​til​ ​for​ ​at​ ​gøre​ ​en​ ​forskel​ ​og udvikle​ ​fodboldverdenen​ ​yderligere.​ ​Samtidig​ ​sigter​ ​de​ ​internationalt,​ ​hvilket​ ​tiltaler​ ​mig​ ​meget, så​ ​sammen​ ​er​ ​jeg​ ​sikker​ ​på,​ ​at​ ​vi​ ​kan​ ​udvikle​ ​et​ ​endnu​ ​mere​ ​spændende​ ​produkt​ ​til​ ​gavn​ ​for trænere​ ​og​ ​spillere​ ​og​ ​i​ ​sidste​ ​ende​ ​fodbolden.”​ ​forklarer​ ​Mads​ ​Davidsen​ ​til​ ​hvorfor​ ​han​ ​er​ ​gået med​ ​i​ ​Tonsser.

Citater​ ​fra​ ​klubber

“FA​ ​2000​ ​kan​ ​bruge​ ​Tonsser​ ​til​ ​at​ ​skabe​ ​et​ ​endnu​ ​bedre​ ​socialt​ ​samværd​ ​i​ ​vores​ ​klub​ ​på​ ​tværs af​ ​niveau,​ ​køn​ ​og​ ​alder.​ ​I​ ​FA​ ​2000​ ​udvikler​ ​vi​ ​fodboldspillere​ ​og​ ​mennesker,​ ​og​ ​med​ ​Tonsser​ ​vil

det​ ​enkelte​ ​medlem​ ​i​ ​klubben​ ​få​ ​mange​ ​nye​ ​kammerater​ ​og​ ​dyste​ ​med​ ​dem​ ​i​ ​de​ ​forskellige fodbolddiscipliner​.”​ ​(Carl​ ​Christian​ ​Lindgren,​ ​Ungdomsformand,​ ​FA2000)

“Tonsser​ ​er​ ​et​ ​meget​ ​vigtigt​ ​medie​ ​for​ ​talentudviklingen​ ​og​ ​U-ligaerne​ ​herhjemme,​ ​og​ ​det​ ​vil​ ​FC Midtjylland​ ​naturligvis​ ​gerne​ ​bakke​ ​op​ ​om.​ ​Tonsser​ ​følger​ ​såvel​ ​spillerne​ ​som​ ​ligaerne​ ​tæt,​ ​og udfaldet​ ​er​ ​en​ ​god​ ​dækning​ ​af​ ​ungdomsfodbolden,​ ​som​ ​er​ ​fordelagtigt​ ​for​ ​dansk​ ​fodbold.” (Flemming​ ​Broe,​ ​Akademichef,​ ​FC​ ​Midtjylland).

Skriv et svar